2009 en kennelträff och två valpträffar

090630 Valpträff

En ljuvlig junikväll bjöd Iggy och hans "mattar "oss att ha valpträff hos dem i Gagnef. Det var en fantastisk sommarkväll. Vi tränade spår och utställning, fikade och pratade Pudel!

 

Anna-Klara med sin Iggy.

Fr v Jack, Kaysa, Ludde, Milla och Iggy.

Alla valparna spårade två valpspår var med bra resultat. De är redan små spårhundar. Jennimaries röda toy Ludde var också med.

Jack är koncentrerad inför spårarbetet!

Utställningsträning. Vi övade att springa i ringen, fram och tillbaka och ställa upp. Det var inte så lätt, de små valparna ville helst busa med varandra  men till slut lyckades vi. Vi hade både manlig och  kvinnlig "domare" som tittade på tänder och kände på valparna.

090519 Valpträff för 14 veckorsvalpar

För fyra veckor sedan såg Jack, Iggy och Kaysa ut så här.

Idag tränade vi vardagslydnad. Alla valparna var så duktiga. Vi gick även igenom klippning av nos och tassar. Alla valparna busade också en del. Här är det endast Iggy som visar hur man sitter still under fotografering!

090118 Kennelträff på Fozzys och Eddys treårs-dag!

Jolly, Conny, Fozzy och Eddy. Vi hade en trevlig eftermiddag i skogen.

Vi tränade spår och allmänlydnad. Medbjudna var Lindas Bilbo och Elins Teddy.

Jolly och Fozzys spårarbete är jag jätte nöjd med. Eddy spårade flera vinklar

för första gången och det gick mycket bra.

PÅ eftermiddagen bjöd jag och Fozzy på 3-års kalas.